VEĽKONOČNÝ BEH - Nadácia CHADIM´S CHARITY

Výťažok bude smerovaný predčasne narodeným dvojičkám Tomáškovi a Oliverkovi Kalászovcom z okr. RS, ktorí majú diagnostikovanú DMO, na rehabilitácie v špecializovaných centrách. Chlapci majú 8 rokov a navštevujú 1. ročník ZŠ. Ich húževnatosť im neustále pomáha zlepšovať ich zdravotný stav. Radosť im robí aj ich staršia sestra Emka, (10r.) ktorá rodičom so svojimi bratmi pomáha a rada s nimi cvičí. Rodičia Kristína a Ronald idú svojim deťom príkladom láske k cvičeniu/športu.

Ako to celé začalo?
Kristína, matka chlapcov mala tehotenstvo bezproblémové no v 25. týždni jej začala odtekať plodová voda. Z Rimavskosobotskej nemocnice ju sanitkou previezli do Banskej Bystrice, kde ju ešte týždeň držali pohromade, pichali jej podporné injekcie na udržanie tehotenstva, aj na vývoj plodov. Kristína musela podstúpiť cisársky rez. Tomáško a Oliverko po pôrode vážili necelých 800 gramov. To, že majú detskú mozgovú obrnu,  sa dozvedela okamžite po pôrode, keďže mali zakrvácanie v mozgu, no žiadne iné informácie  nedostala a jej manžela pediatrička odbila všetkými možnými najhoršími scenármi a diagnózami, ktoré deti môžu mať. Na druhej strane, to bolo tak lepšie, lebo väčšina prognóz sa nevyplnila. Aj pľúca, aj srdiečka majú v poriadku. Svojich chlapcov videla prvýkrát dva týždne po pôrode, podržať si ich mohla až dva mesiace po ich narodení.

Následkom predčasného pôrodu nastalo u detí vnútrokomorové krvácanie do mozgu, z ktorého sa postupne vyvinul trojkomorový hydrocefalus a museli im znižovať tlak v mozgu. Napriek tomu mali chlapci od začiatku v očiach dravosť a vôľu bojovať. Oliverko je na tom motoricky lepšie, nakoľko mal ľahší stupeň zakrvácania ako jeho brat Tomáško.

Tomu museli neskôr vykonať nesmierne komplikovanú operáciu kvôli predčasnému zrastaniu lebečných švov. To mu spôsobovalo v hlave veľké tlaky, bolesti, kvôli ktorým sa nevedel sústrediť a bol uplakaný. Pán doktor mu laicky povedané porozbíjal lebku a vyskladal ju nanovo. Tomáško je odvtedy ako vymenený, je pokojnejší a sústredenejší.

Snažia sa chodiť na pobyty sedem - až desaťkrát do roka, ale záleží to hlavne od financií. Chodievajú cvičiť do Košíc, do Banskej Bystrice, aj do Šamorína. Za jedno dieťa zaplatia od 750 eur na jeden pobyt, chlapci sú dvaja. A to sa ešte neráta ich ubytovanie, strava a iné výdavky.

Prognózy  na začlenenie a uzdravenie:  u chalanov už nejaké výrazné zmeny asi ťažko očakávať ale hlavne je veľmi dôležité neustále opakovanými rehabilitáciami a cvičením zmierňovať spasticitu, aby neboli tuhý a neskracovalo sa im svalstvo. A áno naším cieľom je, aby boli do budúcna čo najviac samostatný, aby sa dokázali začleniť do spoločnosti, aby boli prínosom a nie záťažou pre spoločnosť."

Zo srdca ďakujeme, prajeme šťastný beh  → http://www.rozbehameslovensko.sk/akce/velkonocny-beh-2024